Бяспечныя маршруты і небяспекі па дарозе ў школу.

Дата: 2 сентября 2015 в 11:39, Обновлено 29 ноября 2018 в 12:32

Бяспечная дарога у школу

Небяспекі якія могуць сустрэцца па дарозе ў школу:

- праезная частка і унутрыдваровыя дарогі ;

- незнаёмыя людзі;

- агрэсіўна настроеныя  аднагодкі ці старэйшыя хлопцы;

- месцы вялікага скаплення народа (транспарт, крамы, вуліца з ажыўленым рухам, прыпынкі транспарту)

Асноўныя правілы паводзінаў на дарозе:

1. У горадах і вёсках ўсё дзеці і пешаходы павінны хадзіць толькі па тратуары. Праезная частка прызначана для аўтамабіляў.

2. Калі тратуара няма, то неабходна ісці па левым баку вуліцы, значыць насустрач руху.

3. Пераходзіць вуліцу трэба толькі па пешаходных пераходах.

4. На рэгуляваных пераходах пераходзь вуліцу толькі на зялёны колер.

5. Але нават на зялёны ніколі не ідзем адразу, спачатку пераконваемся, што машыны паспелі спыніцца, і шлях табе вольны яны пазначаныя лініямі на праезнай частцы ("зебрай"), або дарожным знакам "пешаходны пераход". Спачатку спыніцеся на краі тратуара і паназірайце за рухам. Калі дарога рэгулюецца святлафорам, трэба дачакацца зялёнага святла для пешаходаў, затым пераканацца, што ўсе машыны спыніліся і толькі потым пераходзіць вуліцу.

6. Ні ў якім разе нельга зысці з тратуара на праезную частку дарогі, нават калі іншыя пешаходы перашкаджаюць прайсці.

7. Пры пераходзе дарогі будзьце гранічна ўважлівымі, спынім размовы з сябрамі, не будзем мітусіцца і спяшацца.

8. Вучні малодшых класаў праходзьце разам з бацькамі дарогу ў школу яшчэ да пачатку навучальных заняткаў. Гэта важна! Пастаўцеся да гэтага з усёй сур'ёзнасцю. У раёне вядзецца будаўніцтва, дарожная абстаноўка змянілася за час летніх канікул!

Вельмі небяспечна стаяць за транспартным сродкам, якое ад'язджае са стаянкі або паркуецца. Вадзіцель можа не заўважыць дзіцяці з-за яго маленькага росту. Акрамя таго, нельга пераходзіць вуліцу ні перад, ні за якія стаяць на прыпынку аўтобусам, тралейбусам, трамваем: вадзіцель можа не заўважыць пешахода з-за транспарту. Трэба пачакаць, пакуль адыдзе аўтобус і толькі потым пачаць пераход.

Хлопцы і дзяўчынкі перш чым ісці катацца на

Бяспечны шлях у школу

Небяспекі якія могуць вам сустрэцца па дарозе ў школу:

- праезная частка і унутрыдваровыя дарогі ;

- незнаёмыя людзі;

- агрэсіўна настроеныя твае аднагодкі ці старэйшыя хлопцы;

Асноўныя правілы паводзінаў на дарозе:

У горадзе ўсё і дзеці і пешаходы павінны хадзіць толькі па тратуары. Праезная частка прызначана для аўтамабіляў.

Калі тратуара няма, то неабходна ісці па левым баку вуліцы, то ёсць насустрач руху. 3. Пераходзіць вуліцу трэба толькі па пешаходных пераходах.

4. На рэгуляваных пераходах пераходзь вуліцу толькі на зялёнае святло.

6. Ні ў якім разе нельга схадзіць з тратуара на праезную частку дарогі, нават калі іншыя пешаходы перашкаджаюць прайсці.

7. Пры пераходзе дарогі будзем гранічна ўважлівымі, спынім размовы з сябрамі, не будзем мітусіцца і спяшацца.

8Ученики малодшых класаў прайдзіце разам з бацькамі дарогу ў школу яшчэ да пачатку навучальных заняткаў. Гэта важна! Пастаўцеся да гэтага з усёй сур'ёзнасцю. У раёне вядзецца будаўніцтва, дарожная абстаноўка змянілася за час летніх канікул!

Хлопцы і дзяўчынкі перш чым ісці катацца на веласіпедзе або на роліках, пераканайцеся, што вы апранулі сродкі абароны і, А да адзення прымацаваныя кавалачкі святлоадбівальнага матэрыялу. Спатрэбіцца калі на вуліцы пагоршыцца бачнасць.

Навучыцеся адрозніваць гукі, апавяшчаюць аб небяспецы ад звычайных гукаў, якія раздаюцца вакол.

або на роліках, пераканайцеся, што вы апранулі сродкі абароны , а да адзення прымацавалі кавалачкі святлоадбівальнага матэрыялу. Спатрэбіцца калі на вуліцы пагоршыцца бачнасць.

Навучыцеся адрозніваць гукі, якія апавяшчаюць пра небяспеку ў параўнанні ад звычайных гукаў, якія раздаюцца вакол.