Як прывіць любоў да вучобы

Дата: 27 января 2014 в 16:46, Обновлено 29 ноября 2018 в 12:59

Як прышчапіць любоў да вучобе

1.         Не кажыце аб школе дрэнна, ці не крытыкуйце настаўнікаў у прысутнасці дзяцей.

2.         Не спяшаецеся вінаваціць настаўніка ў адсутнасці індывідуальнага падыходу, задумайцеся над лініяй свайго ўласнага паводзінаў.

3.         Успомніце, колькі разоў вы сядзелі з дзіцем і назіралі за яго працай над урокамі. Білі Ці былі выпадкі, калі вы заўважылі ў дзіцяці няправільныя прыёмы працы і паказалі яму правільныя?

4.         У выпадку канфліктнай сітуацыі ў школе паспрабуйце ліквідаваць яе, ня абмяркоўваючы ўсе падрабязнасці з дзіцём.

5.         Сачыце, каб ваш дзіця своечасова клалася спаць. Нявыспаны дзіця на ўроку - сумнае відовішча.

6.         Хай дзіця бачыць, што вы цікавіцеся яго заданнямі, кнігамі, якія ён прыносіць са школы.

7.         Чытайце самі, хай дзіця бачыць, што вольны час вы про водзіце па кнігі, а не толькі ў тэлевізара.

8.         Вучыце дзіцяці выказваць думкі пісьмова: абменьвайцеся з ім цыдулкамі, пішыце разам лісты. Калі дзіця распавядае вам пра падзею, якое зрабіла на яго ўражанне, то прапануеце яму запісаць гэты аповяд, а ўвечары прачытаць усім чальцам сям'і.

9.         Прымайце ўдзел у жыцці класа і школы. Дзіцяці прыемна, калі яго школа стане часткай вашага жыцця.

10.    У школе ваш дзіця можа сутыкнуцца з вельмі крытычным стаўленнем да сябе. Дапамажыце яму не згубіць веру ў сябе.