Што такое прафсаюз?

Арганізаванасць,

Юрыдычная дапамога,

Закон.

ПРАФСАЮЗ сёння з'яўляецца адзінай арганізацыяй, якая мае права па законе прадстаўляць інтарэсы і абараняць правы працаўнікоў.

НАВОШТА патрэбны ПРАФСАЮЗ?

КАБ  не заставацца сам-насам з працадаўцам.

КАБ  ведаць свае правы і ўмець іх абараняць.

КАБ  атрымліваць у тэрмін годную заработную плату.

КАБ  адчуваць сябе часткай згуртаванай арганізацыі.

КАБ  мець добрыя ўмовы працы.

Задачы  першаснай прафсаюзнай арганізацыі

1. Актывізаваць працу першаснай Прафсаюзнай арганізацыі па прадстаўніцтве і абароне інтарэсаў членаў Прафсаюза, павышэнню сацыяльнай абароненасці работнікаў ДУА «Вяжноўская базавая школа».

2. Садзейнічаць паляпшэнню матэрыяльнага становішча, умацавання здароўя работнікаў, стварэнню ўмоў для правядзення вольнага часу.

3. Развіваць сацыяльнае партнёрства ў вырашэнні сацыяльных праблем работнікаў і адміністрацыі.

4. Ажыццяўляць арганізацыйныя мерапрыемствы па павышэнню матывацыі і ўмацаванню прафесійнага членства.

5. Умацоўваць і развіваць прафесійную салідарнасць.

Першасная прафсаюзная арганізацыя ДУА «Вяжноўская базавая школа»

Жыццё калектыва насычанае і разнастайнае. Цеснае супрацоўніцтва прафсаюзнага камітэта з адміністрацыяй ДУА «Вежновская базавая школа» дазваляе вырашаць такія хвалюючыя пытанні, як сацыяльнае партнёрства, працоўнае заканадаўства, ахова працы, правілы ўнутранага працоўнага распарадку, узгадненне прэмій, надбавак, эканоміі.

Асноўная мэта: Абарона прафесійных, працоўных, сацыяльна-эканамічных правоў членаў прафсаюза

Асноўныя задачы:

• Забеспячэнне абароны правоў кожнага члена прафсаюза на працу,
  • Павышэнне кваліфікацыі, справядлівую і своечасовую аплату працы,
  • Спрыяць ахове здароўя, стварэнню здаровых і бяспечных умоў працы,
  • Удзел у распрацоўцы Статута і Калектыўнага дагавора школьнай установы,
  • Ажыццяўленне грамадскага кантролю за выкананнем заканадаўства Рэспублікі Беларусь,
  • Умацаванне арганізацыйнага адзінства, развіццё салідарнасці, узаемадапамогі і супрацоўніцтва прафсаюзных арганізацый.

Толькі член прафсаюза мае права разлічваць на:

• Абарону сваіх правоў пры звальненні па ініцыятыве працадаўца;
• Дапамогу прафсаюзнай арганізацыі і яе выбарных органаў пры парушэнні працадаўцам працоўнага калектыўнага дагавора;
• Спрыянне ў вырашэнні пытанняў, звязаных з аховай працы, пакрыццё шкоды, прычыненнай здароўю пры выкананні працоўных абавязкаў;
• Бясплатную кансультацыю па эканамічных, прававых, медыцынскіх і іншых сацыяльна-значных пытаннях у прафсаюзных органах;
• Садзейнічанне і дапамогу прафсаюзным органам у арганізацыі адпачынку і лячэння работнікаў і іх дзяцей;
• Атрыманне матэрыяльнай дапамогі са сродкаў прафсаюза.

З'яўляючыся членам прафсаюза, вы становіцеся ўдзельнікам арганізацыйнага рабочага руху.

Удзельнічаючы ў калектыўных дзеяннях прафсаюза, вы зможаце ўплываць на сітуацыю ў сябе на вытворчасці, у галіне, у рэгіёне, у краіне і тым самым даможаце паляпшэнню свайго становішча.

«СПРАВЫ Прафсаюзнай арганізацыі ».

У сучасных умовах важна быць не толькі прафесіяналам на сваім працоўным месцы, але і клапаціцца пра калектыў. Толькі так, сумеснымі намаганнямі, адчуваючы сябе адзінай сям'ёй, мы можам дамагчы поспеху і прызнанню. І гэта нам удаецца. Наша прафсаюзная арганізацыя аб'ядноўвае 28 чалавек.

Прафсаюз працуе ў цесным кантакце з адміністрацыяй школы. І дырэктар, і старшыня прафсаюза ўдала ўжываюць прынцыпы сацыяльнага партнёрства - вырашаюць усе праблемы сумесна. Калі ўзнікаюць пытанні, тэлефануем у Светлагорскую раённую арганізацыю Беларускага прафсаюза работнікаў адукацыі і навукі г. Светлагорска, раімся, імкнемся, каб усё было зроблена па законе.
У 2017 годзе склалі калектыўную дамову, які будзе дзейнічаць на працягу наступных трох гадоў. У ім агавораны ўсе моманты жыцця калектыву. Навучальны год пачынаем з сумеснага пасяджэння адміністрацыі і прафсаюза. Абмяркоўваем, як будзе будавацца работа з педагагічнымі кадрамі, як правесці Дзень настаўніка і Дзень пажылых людзей. Дарэчы, на ўсе святы мы абавязкова віншуем ветэранаў, не забываем пра іх.
Вельмі важна дзейнасць камісій па ахове працы. Ніводная планёрка адміністрацыйнага савета не абыходзіцца без абмеркавання пытанняў аховы працы. У самым пачатку навучальнага года камісія плануе, што трэба зрабіць на кожным працоўным месцы. Ахова працы - гэта не толькі пісьменная, бяспечная арганізацыя навучальнага працэсу, але і праца тэхнічных служб.

Калі стала старшынёй, зразумела: каб праца не была фіктыўнай, трэба ва ўсё ўнікаць. Для калектыву стараюся зрабіць усё, што магу. Да Новага года стараемся купіць падарункі . Калі хтосьці доўга хварэе, выпісваем матэрыяльную дапамогу.

Мне падабаецца працаваць.Вельмі дапамагае прафсаюз, мы заўсёды разам абмяркоўваем усе пытанні і абараняем педагогаў. У склад прафсаюзнага камітэта ўваходзяць актыўныя, творчыя людзі, якія з'яўляюцца не толькі правай рукой старшыні ПА, але і для ўсяго калектыву.

Культмасавую працу ўзначальвае Л. І. Мамчур - чалавек вельмі актыўны і камунікабельны. У яе выдатна атрымліваецца арганізаваць усе святочныя мерапрыемствы, юбілеі, ушанаванне ветэранаў.
Ні адно свята ў школе не абыходзіцца без канцэртаў нашых таленавітых настаўнікаў. Прадумваем праграму, кожны раз новую. Такія святы вельмі патрэбныя! Яны даюць добры зарад бадзёрасці, аптымізму для паспяховай работы педагогаў.

Вялікая ўвага надаецца інфармацыйнай працы. Усе навіны своечасова даводзім да калектыву - выкарыстоўваем для гэтага прафсаюзны куток, праводзім прафсаюзныя сходы.